Kahjuks unustasin suure basseini filtri valmimisest 2010 aasta sügisel pilti teha. Kuna toona kasutasin vaheseinade fikseerimiseks silikooni, mille vesi loomulikult paigalt lükkas, siis sel kevadel otsustasin filtri põhjalikult ümber teha.
Tulevaste vaheseinte toetuskohtadele raudliistude kinnitamiseks kasutasin alati abivalmis naabrimehe keevitusteenuseid.
Kuna bassein oli täis (kaladki sees), siis filtri uuesti täitumise vältimiseks kasutan basseini veetasemest kõrgemale ulatuvat toru, mille ühendan põhjatrapist tulevasse läbiviiku. Niiskuskindlast saepuruplaadist vaheseinad fikseerisin raudlattide külge kruvidega, servade tihendamiseks silikoon.
Vaheseinad sees ja fikseeritud, silikoonil lasin kuivada 1 ööpäev. Keskmiseks vaheseinaks jätsin suvalise vineertahvli alles – seda veesurve ei mõjuta, kuna vool läheb põhja lähedalt.
Vaheplaadid esimesse ja viimasesse kambrisse, mille peal hakkavad asuma svammid.
Viimases kambris ka montaazhilindiga rest, mis peab svammide väljalangemist takistama
Kuna esimene kamber on ennast enamvähem edukalt toimiva settekambrina tõestanud, siis loodan sellise toru abil põhjatrapist tulevat veesurvet natuke aeglustada, et vesi kambris rahulikumalt keerleks. Praktika aga ütleb, et vahet pole – vool jääks aeglasemaks siis, kui see 63mm toru läheks üle näiteks jämedamale, 110mm torule..
Esimeses kambris suure poorsusega svamm suurema jama püüdmiseks valmis.
2. kambris Bio-Block, mis on laialdaselt kasutusel Eesti linnade ja ettevõtete biopuhastiteski.
Kolmas kamber, ehk “Moving bed filter”. Teoorias kõige võimsam filtri osa, kus keerleb ringi 200L plastmasskettakesi, millel tänu oma poorsusele leiavad koha kasulikud bakterid, kes ohtlikud mürgid ümber töötlevad. Antud filtri maksimaalse efektiivsuse saavutamiseks on vajalik õhupump, mis suudab kogu selle meedia keema panna. Filtri ümbertegemise hetkel mul kahjuks sellist käepärast polnud.
Viimane kamber, tiheda poorsusega svammid…
…ja pumbaosa. Tellised panin alla sellepärast, et ka selle kambri põhja koguneb sete, mida vajadusel tolmuimejaga eemaldada saab.
Filter valmiskujul.
Tellised bio-blocki peal on selleks, et see ikka ilusti põhjas püsiks. Nüüd suvele vastu – näeme, kuidas asi toimima hakkab.