2012 – filtri ümbertegemine

Kahjuks unustasin suure basseini filtri valmimisest 2010 aasta sügisel pilti teha. Kuna toona kasutasin vaheseinade fikseerimiseks silikooni, mille vesi loomulikult paigalt lükkas, siis sel kevadel otsustasin filtri põhjalikult ümber teha.

Tulevaste vaheseinte toetuskohtadele raudliistude kinnitamiseks kasutasin alati abivalmis naabrimehe keevitusteenuseid.

Vaheseinte tugevdustalad

Kuna bassein oli täis (kaladki sees), siis filtri uuesti täitumise vältimiseks kasutan basseini veetasemest kõrgemale ulatuvat toru, mille ühendan põhjatrapist tulevasse läbiviiku. Niiskuskindlast saepuruplaadist vaheseinad fikseerisin raudlattide külge kruvidega, servade tihendamiseks silikoon.

1 kamber

Vaheseinad sees ja fikseeritud, silikoonil lasin kuivada 1 ööpäev. Keskmiseks vaheseinaks jätsin suvalise vineertahvli alles – seda veesurve ei mõjuta, kuna vool läheb põhja lähedalt.

Vaheseinad silikoonitud

Vaheplaadid esimesse ja viimasesse kambrisse, mille peal hakkavad asuma svammid.

1 kamber

Viimases kambris ka montaazhilindiga rest, mis peab svammide väljalangemist takistamaViimane kamber

Kuna esimene kamber on ennast enamvähem edukalt toimiva settekambrina tõestanud, siis loodan sellise toru abil põhjatrapist tulevat veesurvet natuke aeglustada, et vesi kambris rahulikumalt keerleks. Praktika aga ütleb, et vahet pole – vool jääks aeglasemaks siis, kui see 63mm toru läheks üle näiteks jämedamale, 110mm torule..

Veevoolu aeglusti

Esimeses kambris suure poorsusega svamm suurema jama püüdmiseks valmis.

1 kamber valmis

2. kambris Bio-Block, mis on laialdaselt kasutusel Eesti linnade ja ettevõtete biopuhastiteski.

Bio Block

Kolmas kamber, ehk “Moving bed filter”. Teoorias kõige võimsam filtri osa, kus keerleb ringi 200L plastmasskettakesi, millel tänu oma poorsusele leiavad koha kasulikud bakterid, kes ohtlikud mürgid ümber töötlevad. Antud filtri maksimaalse efektiivsuse saavutamiseks on vajalik õhupump, mis suudab kogu selle meedia keema panna. Filtri ümbertegemise hetkel mul kahjuks sellist käepärast polnud.

Moving bed 1

Viimane kamber, tiheda poorsusega svammid…

Viimane kamber

…ja pumbaosa. Tellised panin alla sellepärast, et ka selle kambri põhja koguneb sete, mida vajadusel tolmuimejaga eemaldada saab.

Pumbakoht

Filter valmiskujul.

Filter '12 final

Tellised bio-blocki peal on selleks, et see ikka ilusti põhjas püsiks. Nüüd suvele vastu – näeme, kuidas asi toimima hakkab.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *