Minu värvilised sõbrad.

Inimesed, kes mu hobist kuulevad, küsivad sageli:

  • Milleks värvilised kalad?
  • Kas need on söögiks?
  • Mis kasu nende kasvatamisest on?
  • Kalad on ju lollid?
  • Nendega on nii palju vaeva?

Dekoratiivkarpkala e. Nishikigoi on ilueesmärgil peetavate kalade seas kõige populaarsem mageveekala maailmas.

Koid on algselt aretatud iidses Hiinas kasvanud tavalisest karpkalast ning hiljem levinud üle Korea ja Jaapani ning on seal väga populaarsed, kuna sümboliseerivad armastust, sõprust, sihikindlust ning eelkõige vaimset rikkust. Tegemist on väga intelligentsete, kuulekate, sõbralike ja sotsiaalsete kaladega.

Aastatega õpivad koid tundma oma inimestest toitjaid (välimuse, hääle ja sammude järgi). Nad õpivad eristama inimeste kõnnakul tekkivat heli ja teavad täpselt, kas tulemas on oma või võõras inimene. Peremehel lasevad kalad end sügada ja silitada ning on sedavõrd usaldavad, et lasevad ennast isegi veest välja tõsta ja ootavad kannatlikult kuni nad vette tagasi saavad. Aastatepikkune kasvatamiskogemus on näidanud ka seda, et iga võõra inimese juurde kalad ei krooli, isegi kui viimastel juhtub midagi isuäratavat näppude vahel olema.

Koid on suurepärased seoste loojad ning üsna ruttu saab neile selgeks, millised asjaolud neile kõhutäit ennustavad. Samuti oskavad nad anda märku oma tühjast kõhust ning harjuvad väga lühikese ajaga ka käest söötmisega.

Edukas koikasvatus nõuab kindlasti aega ja omajagu ka raha. Samas kui kõike teha etteplaneeritult ja kannatlikult, on võimalik üsna vähese vaevaga hakkama saada.